عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل مرتبط با بازده غیر عادی سالانه سهام درعرضه های عمومی 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

بازده تحقق یافته (بازده واقعی ):

بازدهی  می باشد که واقع شده ، یا بازدهی  می باشد که کسب شده  و به وقوع پیوسته  می باشد (همان منبع ، 118)6.یکی از  روش های  متداول  در محاسبه  نرخ  بازده  واقعی  روش  اضافه ارزش  می باشد .

این روش  ، ناظر  بر عملکرد  گذشته  شرکت  می باشد ، که  علاوه بر تغییرات قیمت سهام  ، سود  دریافتی  در طی  سال را مدنظر  قرار می دهد (دوانی،1381،ص 57)1.

بازار پول 2

بازارهای  پول  بازارهایی هستند  که در آنها اوراق بهادار  با سررسید کوتاه مدت (کمتر از یکسال) مورد داد و ستد  قرارمی گیرد (شباهنگ ،1375،ص19)3.

بازار خارج از بورس

بازاری می باشد در قالب شبکه ارتباط الکترونیک یا غیر الکترونیک که معاملات  اوراق بهادار در آن بر پایه مذاکره انجام می شود . همچنین سهام بسیاری از شرکتها قبل از ارائه به بازار بورس در این بازارها  معامله می گردد و به همین خاطر این  بازار می تواند  برای ارزشیابی قیمت سهام تازه وارده از قیمت وسهام قبلی معامله این سهام توسط معامله گران در این بازارها بهره گیری نماید (عبده تبریزی ، 1376، ص21)4.

قیمت

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ارزشی می باشد که بر اساس عرضه و تقاضای موجود برای هر سهم تعیین می گردد و ارزش روز هر شرکت بر مبنای آن محاسبه می گردد و در هر زمان تعداد سهام هر شرکت از تقسیم سرمایه بر مبلغ قیمت به دست می آید که آن را قیمت پذیره نویسی می نامند (تقوی ،1372،ص68)5.

حجم سهام

حجم در تعریف به معنای کمیتی می باشد که اظهار کننده اندازه فضای اشغال شده توسط یک جسم می باشد حجم سهام عرضه شده بیانگر این می باشد می باشد که شرکت در هفته اول عرضه سهام چه تعداد سهم ارائه کرده می باشد (همان منبع ،32)6.

زمان عرضه سهام

زمان مقیاسی می باشد که وقوع یک حادثه یا رویداد را در خود جای می دهد.زمان عرضه سهام از لحاظ شرایط عمومی بازار نیز لحظه پذیرش شرکت در عرضه عمومی اولیه را نشان می دهد .در پژوهش حاضر برای همگونی آن با سایر متغیر های پژوهش از شاخص کل بورس برای سنجش آن بهره گیری می گردد(همان منبع ،ص33)7.

 

2– Money market

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1  اهداف پژوهش

در این پژوهش قیمت معاملاتی سهام شرکت هایی که سهام آنها برای اولین بار به بورس اوراق بهادار تهران عرضه شده می باشد مورد اندازه گیری قرار می گیرد .

هدف اولیه پژوهش : تعیین اندازه تآثیر خرید از محل عرضه اولیه سهام بر ثروت سهامداران

هدف ثانویه پژوهش : شناسایی ارتباط بین عواملی از قبیل قیمت سهام ،حجم سهام عرضه شده ، زمان عرضه سهام از لحاظ شرایط بازار ، درجه تمرکز مالکیت سهام ونوع صنعت با بازده غیر عادی سالانه  ناشی از قیمت عرضه اولیه


دیدگاهتان را بنویسید